Кошик 0
Список порівняння 0 Список бажань 0
Особистий кабінет
Меню
+ 38 063 716 89 92 Замовити дзвінок

Їжа для походів: сублімати та сушка

Їжа для походів: сублімати та сушка

Зараз аутдор став більш мінімалістичним, замість вогнища та казанків величезних об’ємів є інтегровані системи, а замість чималих запасів харчів більшість мандрівників беруть з собою легкі фольговані пакети, вміст яких, за допомогою простих маніпуляцій, можна швидко перетворити на смачний перекус. Отже, цього разу поговоримо про таку важливу складову подорожей, як їжа для походів.

Що таке сублімати?

Сублімація або сублімаційне сушіння харчових продуктів "freeze drying" або "vacuum drying" - це метод їх консервування, заснований на науці низькотемпературного зневоднення - осушення холодом з виморожуванням вологи, видаленням рідкого вмісту під вакуумом у продуктах харчування, який використовується для обезводнення. 

На першому етапі інгредієнти або готову страву поміщають у спеціальний пристрій, який створює вакуум. Потім продукт швидко заморожують до дуже низких температур нижче – 100 °C. Після того як вода перетворюється на кристали льоду, починається процес просушування, який відбувається при температурі до + 40 °C. При цьому, завдяки тиску у камері, вода проминає рідкий стан і з льоду відразу перетворюється на газ. Таким чином після випаровування ми отримуємо порошкоподібну речовину, яка позбавлена води на 95-97 %. У результаті виходить легкий, стійкий до зберігання та стійкий до гниття харчовий продукт.

Основною перевагою отриманого порошку є значне зменшення об’єму та маси. При цьому за допомогою води можна повернути страву до попереднього стану, зберігши як смак, так і більшість корисних елементів. Ще однією перевагою є термін зберігання такої страви у більшості випадків від двох до п’яти років. Єдиним мінусом сублімації є енергозатратність та складність технології.

Що таке зневоднена, висушена їжа чи сушка?

Зневоднення - всі традиційні методи висушування їжі. Завдяки низькому нагріванню та постійному повітряному потоку при зневодненні через випаровування з їжі видаляється достатньо вологи. Тим самим перешкоджає зростанню бактерій, дріжджів та цвілі та робить продукти стабільними. Процес зневоднення є поєднанням тепла, продувного повітря і контролю вологості. У результаті продукт зменшується у розмірі, вазі та водній активності.

Їжу можна зневоднювати різними способами: сушіння на повітрі та сушіння на сонці, у звичайній духовці, електричному дегідраторі, мікрохвильовій печі (тільки для трав).

Сушіння на сонці - їжа, висушена на сонці, може висохнути через 3-4 дні. Сушіння на сонці вимагає постійного впливу прямих сонячних променів протягом дня і відносної вологості менше 20%, якщо вологість висока, їжа буде цвілі до того, як висохне.

Осушення повітрям - можна проводити в приміщенні на добре вентильованому горищі, в кімнаті або на веранді. Найчастіше сушаться на повітрі трави, гострий перець та гриби. Поставте продукти в паперові пакети, щоб захистити їх від пилу та інших забруднюючих речовин.

Мікрохвильова піч - це швидкий спосіб висушити невелику кількість зелені та деяких листових овочів, але для більшості інших продуктів вона неефективна. 

Духовка - осушення є можливим, але перевірте налаштування духової печі, щоб побачити, чи має воно значення 50°С або «тепле» значення, а також оснащене вентилятором. Якщо термостат не опуститься так низько, їжа готуватиметься, а не висихатиме. 

Електродегідрати - вони дають сушений продукт кращої якості, ніж будь-який інший метод сушіння. Електродегідратори - це спеціальні автономні агрегати з різними видами джерел тепла (інфрачервоне або конвекційне зі спіраллю розжарювання) та системою вентиляції, яка дозволяє нагрітому повітрі циркулювати всередині камери. В інфрачервоних осушувачах на молекули води впливає лампа з інфрачервоним випромінюванням. Таке сушіння відрізняється більш високою якістю обробки, оскільки одночасно відбувається додаткова бактерицидна обробка овочів та фруктів. Продукти, висушені за допомогою інфрачервоних дегідратів, можуть зберігатися кілька років без ознак цвілі та гниття. Вважається, що цей спосіб ближчий до природних умов, сушіння на сонці. 

Чому сублімат краще ніж сушка?

По-перше, такий спосіб дозволяє зберегти набагато більше корисних речовин (мікроелементів та вітамінів). Це можливо, завдяки тому, що при такій обробці не руйнуються тканини клітин, а білки не піддаються денатурації. 

По-друге, термін зберігання субліматів значно перевищує сушені аналоги.

Якщо говорити про перевагу як сушеної їжі, так і субліматів над дешевшими аналогами, на зразок, супів швидкого приготування, це той факт, що виробники туристичної їжі, як правило, працюють з натуральними інгредієнтами та не використовують додаткові ароматизатори, на зразок, глуматату натрію.

У Європі та США на ринку туристичної їжі домінують сублімати, серед їх виробників можна виділити Adventure Food, Travellunch, Adventure Menu. До популяризації субліматів доклалися альпіністи та скелелази, які потребують максимально якісного відновлення в складних умовах. В Україні, більше прижилася сушена їжа, це повязано з тим, що більшість з тих хто обирає цей варіант харчування не мають таких складних завдань, як сходження на восьмитисячники. Їм просто потрібно чимось урізноманітнити подорожі в Карпати, і тому зручний, швидкий та відносно недорогий формат сушки перемагає. Хоча ринок не стоїть на місці і вже українські виробники, як наприклад, ЇDLO вже освоїли як напівсублімати (мікс сушеної їжі з сублімованими інгредієнтами), так і повноцінні сублімати, які є більш доступними ніж їхні закордонні аналоги.

Говорячи про похідну їжу не варто забувати про улюблені мандрівниками енергетичні батончики. Це швидкий перекус, на приготування якого не потрібно витрачати додатковий час. Енергетичні батончики дуже помічна річ у випадках коли під час маршруту з’являється відчуття знесилення, особливо взимку. Це пов’язано з тим, що під час високих навантажень у холодну пору року може виникати гіпоклікемія (недостача глюкози в крові) і, здавалося б, така дрібниця як енергетичний батончик або кілька цукерок, можуть  суттєво покращити самопочуття. 

Купити сублімовану їжу для походів, риболовлі та полювання можна в нашому магазині.


Коментарі
Рекомендовані товари